FAYMONVILLE MAX510-Z-2H-ATX-A-6.85-PA
出厂年份
2026
状况
全新
位置
Landsberg 德国
more Images
机器数据
机器名称:
低平台半挂车
制造商:
FAYMONVILLE
型号:
MAX510-Z-2H-ATX-A-6.85-PA
出厂年份:
2026
状况:
新的
价格和位置
卖方所在地:
Justus-von-Liebig-Straße 37, 86899 Landsberg, 德国 德国
拨打
技术细节
总重量:
车轴配置:
2 轴
优惠详情
广告编号:
A8045426
更新:
描述
Technical data MAX510-Z-2H-ATX-A-6.85-PA
Speed: 80 km/h
Total weight: 47,000 kg
Fifth wheel load: 23,000 kg
Axle load: 24,000 kg
Gooseneck length: 3,750 mm
Fifth wheel height loaded: 1,200 mm
Steering radius to the rear: 2,300 mm
Loading area length: 6,850 mm
Extendable by: 5,500 mm
Loading height with max. load: 350 mm
Chassis length: 2,600 mm
Loading height of rear chassis with max. load approx: 1,005 mm
Suspension travel: -150/+450 mm
Axle spacing: 1,360 mm
Total width: 2,540 mm
Total weight depends on fifth wheel load.
Low bed: Low bed with external supports in extendable design
"SUPER LOW" design, length approx. 6,850 mm.
Low bed with solid hardwood floor approx. 40 mm thick and
mechanical locking.
The supply lines are protected in the extendable
supports and automatically adjust to the respective low bed length.
5 pairs of lashing rings that can be folded outwards (LC 10,000 daN).
6 pairs of threaded blocks on the inner support for mounting
screwable RUD rings.
Rear chassis: Rear chassis with closed outer frame,
checker plate covering and continuous prism excavator trough approx.
1,250/700 x 505 mm, open at the rear.
2 pairs of lashing rings that can be folded outwards (LC 10,000 daN).
1 pair of tension rings lying in the trough (LC 8,000 daN+5,300
daN).
2 pairs of stake pockets for 100 x 50 mm stakes in the
outer frame
Gooseneck: Gooseneck in SNT design to optimize the
loading area length, length approx. 3,785 mm.
Gooseneck can be raised/lowered hydraulically and removed.
Technical fifth wheel load: 23,000 kg
For tractor units: 4 x 2, 6 x 2 and 6 x 4
PENDEL-AXLE: "PENDEL-AXLE", all axles hydro-mechanically
forcedly steered.
Hose rupture valve on the axle compensation cylinder with
automatic RESET function.
Hydraulic cylinder with shut-off valves and pins for
securing in raised position.
Final painting of the axles with 2 layers of 2-component paint in a single color in
"FAY-Gray-34-0260".
Technical axle load: 12,000 kg
Hydraulic axle compensation.
Axle tool.
Braking system: Braking system in accordance with EU regulations with EBS-E (2S2M)
without connecting cables to the tractor unit.
Electrical system: Electrical system in accordance with EU regulations, lighting 24 volts
ASPÖCK-NORDIK (ASS3)
ASPÖCK-UNIBOX on the front connection strip with
24N, 24S & 15-pin sockets.
Connection in accordance with ISO.
24N ISO-1185
24S ISO-3731
15-pin ISO-12098
Steel construction: Steel construction made of high-strength fine-grain steels.
Steel qualities:
S355J2+N/S355MC (yield strength 355MPa)
S690QL/S700MC (yield strength 690MPa)
of your choice.
Rear section metallized and painted in RAL 9010 (pure white).
No metallic paint possible.
Tires: Tires 245/70 R 17.5 3PMSF
At the manufacturer's discretion.
Load index (146/146F)
Guodpeizu Nwofx Alnjb
Preparation for screw-on container positioning for 1x 20' or
1x 40' container on the outer supports.
Without container locks.
i
i2" kingpins
iA galvanized steel bulkhead, approx. 400 mm high.